Субота, 23.11.2019, 04:39
Віртуальна лабораторія вчителя хімії
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 144
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Друзі сайту

Офіційний сайт моєї школи

Авторський освітній сайт вчителя математики Кравчук Г.Т. Перейти на сайт-портфоліо вчителя

Сайт вчителя математики Кіча О.В. Перейти на сайт

Сайт моїх колег - вчителів англійської мови. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Тичинської Т.І. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Наголюк З.І. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Нагурнік Л.О. Перейти на сайт

Професії виробництв, пов’язаних з хімією

  Профорієнтаційна робота
- Нафтопереробна промисловість.  
- Чорна металургія.
- Агропромисловий комплекс.
- Гумо-технічне виробництво

інформаційний матеріал про професії хімічних виробництв, що дає можливість вчителю проводити профорієнтаційну роботу, а учням ознайомитись з різними професіями і вимогами, які ці професії висувають до людини.

ПЕРЕДМОВА

Вибір професії — один з головних життєвих виборів, який здійснює людина в юному віці. Він має значення як для самої людини, так і для суспільства. Вибір професії - це по суті вибір життєвого шляху, вибір долі. Від вибору професії до душі у великій мірі залежить задоволення людини своєю долею, її щастя.
В умовах НТР, швидкого економічного і соціального прогресу світ професій дуже рухливий, багато виникає нових спеціальностей, частина старих зникає. Останнім часом спостерігається масова "перекваліфікація".
В наш час відбувається падіння рейтингу предмету хімії в загальноосвітніх школах. Тому необхідно проводити профорієнтаційну роботу з учнями, щоб вони зрозуміли, що в нашій країні, і не тільки, є багато професій, пов’язаних з хімічними процесами. Наші учні пов`язують хімію насамперед з хімічною промисловістю, медициною, харчовою промисловістю. Тому кожному вчителю необхідно знаходити час знайомити учнів з професіями менш відомими в нашому регіоні, існування яких не можливе без хімії. Це насамперед професії нафтопереробної промисловості, металургії, гальванічних процесів, агропромислового комплексу, гумо – технічного виробництва.

Нафтопереробна промисловість.

Нафтопереробна промисловість відноситься до важливої галузі народного господарства. Нема такої галузі господарства, де б не застосовувалися продукти з нафти та нафтових газів. Транспорту потрібен бензин, дизельне паливо, спеціальне паливо для реактивних двигунів. Для електростанцій - паливний мазут, для машинобудівників - мастила. В дорожньому транспорті - для покриття доріг і тротуарів; в виробництві лаків, кондитерській і консервній галузі застосовують спеціальні мастила, виготовлені з нафтопродуктів; в медицині і парфюмерії використовують парфюмерні масла, медичний вазелін; в сільському господарстві використовують гас, дизельне пальне, мастила для сільськогосподарських машин.
Крім цього, нафта – цінна сировина для хімічної промисловості. З неї одержують спирти, каучук, пластмаси, синтетичні волокна.
На Україні є великі нафтопереробні комбінати, де впроваджені в виробництво нові технологічні процеси, широко застосовується комплексна система автоматизації і управління виробництвом.
Переробка нафти і виробництво нафтопродуктів в Україні здійснюється на шести нафтопереробних підприємствах, на базі яких створені акціонерні товариства: ЗАТ «Укртатнафта», ЗАТ «ЛІНИК», ВАТ «Херсоннафтопереробка», ВАТ «Лукойл-Одеський НПЗ», ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття», ВАТ «НПК Галичина»
Дана галузь потребує висококваліфікованих працівників. А для цього необхідний певний багаж хімічних знань.

Оператор хімічного виробництва

В хімічній промисловості професія оператора, як і апаратника, є ведучою. Оператор працює на складних технологічних установках, ділянках або лініях, де здійснюється переробка вихідної сировини в проміжний або кінцевий продукт.
Оператор хімічного і нафтохімічного виробництва – спеціаліст, технічноосвідчений та висококваліфікований. Йому присвоюють кваліфікаційний розряд – від 4-го до 6-го.
Оператор контролює роботу апаратів і установок, знаходячись, як правило, на центральному пункті управління. Оператор контролює за допомогою контрольно-вимірювальних приладів і автоматичних установок технологічні процеси: витрати основної сировини і допоміжних матеріалів, температуру, тиск, співвідношення потоків газів і т. д. Фактично оператор відповідає за роботу всього цеху, чи ділянки, тому до його знань і умінь ставлять підвищенні вимоги. Він повинен добре знати фізико-хімічні основи і суть технологічного процесу, схему виробництва, будову, принципи роботи й правила експлуатації обладнання, автоматики, контрольно - вимірювальних приладів, правила регулювання і ремонту обладнання.

Апаратник.

Апаратник керує технологічним процесами, які практично спостерігати не можливо, так як вони протікають в закритих апаратах чи установках. Про них можна робити висновок тільки за показниками приладів і на основі лабораторних аналізів. В залежності від цих даних апаратник регулює подачу вихідної сировини, напівфабрикатів та енергії, забезпечуючи нормальні умови для проходження хімічних реакцій. Він повинен за короткий час опрацювати велику кількість інформації, щоб своєчасно прийняти правильне рішення по ходу технологічного процесу і попередити брак чи аварію.
Оператор з добування нафти.
Оскільки видобуток нафти повністю автоматизований, оператор контролює його за допомогою приладів. Він спостерігає за режимом роботи скважини, здійснює дрібний поточний ремонт механізмів. Оператор зобов’язаний знати основи нафтової геології.
Він змінює технологічний режим, час від часу зупиняє устаткування, перевіряє його стан,заміряє видобуток нафти. Від оператора вимагається добросовісність, увага, знання хімії. Навчання цих спеціалістів здійснюється в міських ПТУ.

Оператор технологічних установок.

Основні обов’язки оператора – дотримання регламенту роботи установки, в період експлуатації. На нафтопереробному заводі працює бригада операторів: один обслуговує печі, інший - апарат колонного тиску і т. д.
Оператор повинен знати будову, принцип дії і правила експлуатації обладнання, призначення контрольно- вимірювальних приладів, хімічний склад і фізичні властивості нафти. Для перекачування нафти і нафтопродуктів застосовуються насоси. Кількість їх – сотні і навіть тисячі штук. Постійний догляд за роботою насосів здійснює машиніст технологічних насосів.

Товарний оператор.

Даний спеціаліст слідкує, щоб нафтопродукти направлялись в резервуари для зберігання. Він веде облік одержання нафтопродуктів, їх зберігання і відправку.
Лаборант хімічної промисловості нафтопереробного заводу.
Контролює якість продукції в процесі її добування. Вони працюють в спеціально обладнаних приміщеннях – лабораторіях. Якщо лаборант, дослідивши продукт, встановить, що його якість не співпадає з заданим зразком, оператор установки повинен швидко провести зміни в режимі роботи апаратів для зміни якості продуктів, які виробляються.
Робота лаборанта дуже відповідальна і повинна виконуватись швидко і точно.

Оператор.

Оператор регулює температуру,тиск, витрату сировини і рівень рідини в апаратах за допомогою приладів контролю та автоматичного регулювання.

Чорна металургія.

Характерною особливістю промисловості чорної металургії є переробка залізної руди в чавун, чавуну в сталь, сталі – в прокат ( рейки, балки, листи і т. д.).
Цехи, в яких виробляється чавун і сталь, а також прокат, відносяться до основних на металургійному заводі.
Допоміжні цехи – це ремонтні, енергетичні, транспортні.
Робітники металургійних агрегатів мають справу з високомеханізованим і автоматизованим обладнанням великої потужності, з складним фізико – хімічними процесами, які проходять при виробництві металу.

Плавильник

Робота плавильника дуже відповідальна. Щоб добути чавун високої якості, потрібно не тільки розуміти, що відбувається в середині доменної печі, а й уміти керувати цим процесом. за допомогою десятків приладів і за зовнішніми ознаками (спостереження через захисні окуляри), а також за результатами аналізів проб чавуну і шлаку плавильник контролює хід технологічного режиму плавки в доменній печі, визначає склад і якість добутого чавуну. Він встановлює склад шихти, тиск повітря, яке подається в домну. Контролює температуру всередині доменної печі. Головне в його роботі – уміти швидко знайти відхилення від нормального перебігу процесу в доменній печі і прийняти рішення.


Доменник. 

Обслуговує доменну піч . А також це і машиніст шихтоподачі, що подає шихту транспортером в доменну піч. Біля доменної печі працює 1 – 2 чоловіка.
Газівник доменної печі.
Газівник доменної печі знаходиться на пульті керування, слідкує за показами контрольно – вимірювальних приладів, за ходом доменного процесу і роботою печі. Він контролює тиск і температуру дуття колошникового газу, витрату газу і т. д.

Горновий доменної печі.

Забезпечує своєчасний випуск чавуну і шлаку із печі через чавунну та шлакову лутки. Працюють бригадою 6 – 10 чоловік. Випуск чавуну – 30 – 60 хвилин через 2 – 3 години. Горновий – ведуча професія в металургії.

Виробництво сталі.

Виплавка сталі проводиться в електропечах, мартенівських печах, конверторах.
В електропечах виплавляють спеціальну сталь ( леговану ) з високими механічними властивостями. Вони обслуговуються сталеварами. Загрузку шихтового матеріалу проводить машиніст. Керує процесом сталевар.

Сталевар.

Він повинен знати технологічний процес виплавки сталі, фізичний і хімічний склад різних марок сталі. Сталевар обслуговує піч: ремонтує, заправляє піч, підсипає породу, закриває отвори, через які випускається сталь. В процесі виплавки контролює роботу автоматики по регулюванню теплового режиму печі, відбирає проби матеріалу і шлаку для аналізу, випускає сталь і шлак.
Бригада сталевара складається з чотирьох чоловік: сталевар і три підручних. Сталевари працюють в приміщенні, але в умовах підвищеної температури і світлового тепла.

Гальванічні процеси.

Гальванік.


Сучасний гальванік – це оператор автоматичної поточної лінії. На електромашинобудівному заводі він покриває шаром цинку, хрому чи нікелю деталі моторів вагонів, теплоходів і т. д.
Автоматична гальванічна лінія являє собою довгий ряд ванн. Вироби автоматично витримують в кожній ванні і переносять в слідуючу. Робітник повинен своєчасно сигналізувати про неполадки на лінії. Гальванік уважно слідкує за всіма операціями покриття виробів шаром цинку, хрому, нікелю. Він повинен знати будову і режим експлуатації гальванічних ванн, технологію гальванічного покриття, вимоги до поверхні виробів, техніку приготування робочих розчинів і розрахунки для них, а також правила поводження з кислотами, лугами, солями та електрострумом.
Спеціалістів цього профілю готують на виробництві методом групового навчання. Робота вимагає від робітника великих знань, точності і охайності.

Агропромисловий комплекс.

Лаборант – агрохімік.


Головним в роботі лаборанта – агрохіміка є визначення норм і способів внесення мінеральних добрив, проведення аналізу грунту, добрив, отрутохімікатів та інше.
Він повинен досконало володіти технікою і методикою агрохімічних аналізів. Для оволодіння професією необхідні міцні знання з хімії, біології, математики, креслення. Для цих спеціалістів характерні почуття нового, вміння всебічно аналізувати виробничі процеси, що дозволяє їм нерідко робити цікаві для науки і практики відкриття.
Праця цих спеціалістів є важливим внеском в справу розвитку сільського господарства.
Апаратник по виробництву мінеральних добрив.
Такий фахівець веде процес по виробництву аміачної селітри, сечовини та інших добрив, усуває відхилення від норм технологічного режиму, вмикає і зупиняє апарати, компресори, насоси, вентилятори. В цьому виробництві більшість реакцій є оборотніми. Тому необхідно уважно слідкувати за умовами їх протікання, особливо за концентраціями реагуючих речовин, температурою.
Щоб свідомо розумітися в технологічних схемах, будові і принципах роботи апаратів, необхідні міцні знання з хімії, фізики, математики.

Гумо-технічне виробництво

Інженер – технолог.


Інженер – технолог по неорганічній хімії керує усім технологічним процесом на заводі. Він повинен розумітися в будові апаратів і автоматичних пристроїв, вміти швидко знайти причину неполадки в технологічному процесі та усунути її, щоб не було браку чи аварії. Інженеру – технологу необхідно мати міцні знання з хімії, хімічної технології, будівельної справи, фізики, математики, креслення, правила техніки безпеки. Він повинен вміти працювати з людьми.

Вулканізаторник.

Вулканізаторні процеси застосовують для вулканізації виробів. Індивідуальні вулканізатори призначаються для вулканізації покришок, камер, м’ячів , гумових чобіт та інших виробів.
Робітник, зайнятий вулканізацією гумових виробів – вулканізаторник збирає металічні форми, завантажує вулканізаційні апарати за допомогою спеціальних апаратів і механізмів. Після закінчення процесу вулканізації він вивантажує вироби і розбирає форми. Йому необхідно знати процес і режим вулканізації, будову апаратури, вимоги до якості продукції, яка випускається.
Професіями вулканізаторника і збірника можна оволодіти в навчальних закладах або безпосередньо на виробництві методом бригадно – індивідуального учнівства.

Оператор шинного виробництва.

Даний фахівець керує роботою гумозмішувачів з дистанційного пульту, вводить компоненти в апарат, спостерігає за правильною роботою механізмів автоматичного керування, враховує виробку апаратів.
Тут масовими стали професії вулканізаторника і збірника автомобільних шин.
Збирання шин – найбільш відповідальний і трудомісткий процес на заводі.
Автомобільну шину збирають з окремих деталей на спеціальному пресі, так званому форматорі – вулканізаторі. Процес формування і вулканізації після збирання шини протікає автоматично, ним керує командний електро – пневматичний пристрій (КЕП). Один працівник може обслуговувати десятки пресів.

Обпалювач обертових печей.

Даний фахівець веде процес випалювання клінкера за показами контрольно – вимірювальних приладів і даних лабораторних аналізів, спостереження за роботою автоматичних пристроїв, розпалювання печі і доведення її до нормального режиму роботи, контроль за кількістю і якістю продукції. В зв’язку з цим він повинен знати конструкцію печі й автоматичних пристроїв, які обслуговує, склад і властивості сировини й палива, методи найбільш раціонального спалювання його, технологію виробництва цемента і способи збільшення продуктивності праці на підприємстві.

Компресорник.

Головне в змісті трудової діяльності компресорника - забезпечення оптимального тиску азотоводневої суміші з допомогою компресорних машин.
Ця робота вимагає хороших знань компресорів і допоміжного обладнання, чіткого дотримання правил їх експлуатації, знання властивостей зріджених газів, газових законів.

Машиніст технологічних процесів.

Ослуговує машини,які створюють високий тиск. Він пускає, виключає і переключає компресори, слідкує за їх роботою. Машиніст технологічних процесів повинен знати будову і принцип дії компресорів, мати міцні знання з хімії, фізики.
Машиніст моторного випробування палива.
Проводить попереднє випробування різних видів пального в спеціальних лабораторних двигунах, які розміщенні в особливих приміщеннях заводської лабораторії. Він виявляє вплив якості випробуваних нафтопродуктів на міцність двигуна, його режим роботи.

Складальник покришок.

Професія складальника покришок відноситься до основних професій у виробництві шин.
При зберіганні покришок деталі з`єднуються склеюванням. Складальник покришок повинен добре знати призначення покришок, основи технологічного процесу їх виготовлення, розміри і будову покришок, послідовність збирання. При виготовленні покришок для автомашин, літаків, велосипедів застосовується каучук, корд, тканини, дріт та інші матеріали.

Машиніст шприц – машин.

На заводах гумотехнічних виробів способом шприцювання випускаються труби, шнури, велосипедні педалі, шланги, прокладки та інш.
На шинних заводах виготовляють авто – авіа – мотопокришки. Обслуговують шприц - машину машиністи. Машиніст регулює температурний режим.

Вальцовщик гумових виробів.

Проводить змішування каучуку з наповнювачами, барвниками на вальцях - спеціальних машинах, призначених для перемішування і підігрівання гумових сумішей..

Пошук
Архів записів
Календар
«  Листопад 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Copyright MyCorp © 2019

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz