Субота, 23.11.2019, 04:22
Віртуальна лабораторія вчителя хімії
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 144
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Друзі сайту

Офіційний сайт моєї школи

Авторський освітній сайт вчителя математики Кравчук Г.Т. Перейти на сайт-портфоліо вчителя

Сайт вчителя математики Кіча О.В. Перейти на сайт

Сайт моїх колег - вчителів англійської мови. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Тичинської Т.І. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Наголюк З.І. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Нагурнік Л.О. Перейти на сайт

     Проведено  «Хімічний вернісаж» - «Хімія для допитливих»

Учні 8А класу підбирали цікаві факти про  хіміків та їх дослідження, підготували  комп’ютерну презентацію та розповіді для учнів 8-х класів:


       Полоній, як і його «єдинокровний» предок радій, надзвичайно радіоактивний...

     
Проведені  дослідження показали, що тютюн має властивість концентрувати в собі помітні 
кількості полонію... При згорянні тютюну полоній разом з димом потрапляє в
легені курців і опромінює там живу тканину. На думку медиків, це одна з
найістотніших причин захворювання на рак легень і горла.

У природі озон утворюється з молекулярного кисню під дією ультрафіолетових променів 
у стратосфері на висоті 15-30 км над рівнем океану. Озоновий шар дуже
розріджений і якби його вдалося стиснути при звичайному атмосферному тиску, він
мав би товщину всього 2-3 мм! Незважаючи на це, озон – надійний щит від палючих
і смертоносних короткохвильових ультрафіолетових променів. Молекули озону
збирають ультрафіолетові промені...

У нижніх шарах атмосфери утворення незначних кількостей озону спричинюється 
блискавками, чим і пояснюється відчуття свіжості в повітрі після грози.

Найбільшу кількість хімічних елементів (9) відкрив (синтезував) видатний американський 
учений Г. Сіборг разом зі своїми співробітниками: в 1940 р. – плутоній, у
1944-1946 рр. – америцій і кюрій,  у
1949-1950 – берклій, каліфорній, у 1952-1954 – ейнштейній, фермій, у 1955 –
менделєвій, у 1958 р. – резерфордій (нобелій).

Одна тонна граніту містить у середньому до 2,5 г урану і до 10 г торію. Отже, в гранітній скелі масою 1000 т є до 2,5 кг урану і до 10 кг торію. Граніти – майбутнє джерело ядерного пального, коли родовища уранових і торієвих мінералів повністю вичерпаються.

У 1843 р. було відкрито спосіб перетворення каучуку в гуму нагріванням його із сіркою. Винахідник назвав цей процес вулканізацією в честь міфічного бога підземних надр і вогню Вулкана. Оскільки самородну сірку добували під землею, а також помічали, що рідка сірка та її сполуки виділяються під час виверження вулканів, у міфах її називають «жовчю бога Вулкана».

Японські хіміки розробили спосіб переробки відходів поліетилену на пальне. Для цього використані поліетиленові вироби – тару, труби, плівку, електроізоляцію тощо розплавляють, добавляють порошкоподібного нікелю, і утворену суміш нагрівають при 5000С. При цьому відбувається каталітичний крекінг – розщеплення довгих полімерних ланцюгів на уламки з невеликою кількістю вуглецевих атомів. У результаті утворюється суміш газоподібних і рідких вуглеводів (бензин, гас).

Г. Кавендіш перший добув водень як самостійну речовину з певними, лише їй притаманними властивостями. Потім він обчислив густину водню (0,09 відносно густини повітря, взятої за 1) і встановив, що при взаємодії його з повітрям утворюється вибухова суміш.

Водень можна розглядати і як звичайне, хімічне, але найкалорійніше пальне. Теплота згоряння водню – 117500 кДж/кг – майже втричі більша, ніж у нафти й нафтопродуктів, і приблизно в чотири рази більша порівняно з кам’яним вугіллям. Ще Костянтин Едуардович Ціолковський вважав водень за пальне для двигунів майбутнього.

З хлором, точніше, з його сполуками у вигляді кухонної солі людство знайоме вже давно. Археологічні розкопки свідчать, що в Прикарпатті почали добувати сіль кілька десятків тисячоліть тому, на Кавказі – чотири-п’ять тисяч років тому, в горах Пенджабу (Індія) – понад три тисячі років тому. З давніх-давен був відомий спосіб добування кухонної солі з морської води. Яскравий опис добування кам’яної солі в Лівії є в творах грецького історика Геродота (V ст. до н.е.).

Йод у чистому вигляді – це тверда темно-сіра кристалічна речовина з металічним блиском, майже в два рази важча за алюміній. Йод має чудові властивості: при нагріванні він, не плавлячись, переходить у газоподібний стан (переганяється, або сублімується). Ось ця властивість йоду і сприяла відкриттю його. Звичайно вважають, що йод уперше виділив у 1811 р. французький промисловець і хімік-любитель Бернар Куртуа.

Бром – елемент багато в чому незвичайний. Він єдиний метал, який за звичайних умов перебуває в рідкому стані.

Кисень – надзвичайно активний хімічний елемент. Є з'єднання кисню зі всіма елементами таблиці Менделєєва, окрім гелію, неону і аргону. Кисень входить до складу більшості життєво важливих неорганічних з'єднань, і серед них – вода, білки, вуглеводи, жири, кісткова тканина живих істот. Побачити кисень своїми очима можна, охолодивши його до – 182, 90С. При цій температурі він є рідиною ясно-блакитного кольору.

Існування води на Землі в трьох агрегатних станах – газоподібному, рідкому і твердому – зобов'язано. обертанню Землі довкола Сонця на середній відстані 149,6 мільйона кілометрів. Якщо дорога світлових променів від Землі до Сонця складала б менше 134 мільйонів кілометрів, то вся вода океанів, морів і річок, як показали розрахунки, випарувалася б. Збільшення відстані між Землею і Сонцем до більш ніж 166 мільйонів кілометрів привело б до того, що рідкої води на нашій планеті не залишилося – вона повністю перетворилася б на лід.

самий дорогий зараз метал – каліфорній, хімічний елемент з порядковим номером 98. До 1984 року учені виготовили всього один грам каліфорнію, і коштував цей грам один мільярд доларів.

Настільки часто вживані в сучасній науці і нашому повсякденному житті слова «полімери» і «органічна хімія» вперше запропонував використовувати Й. Берцеліус, що не вірив, що учені будь-коли зможуть успішно змагатися з природою в здобутті складних органічних молекул

Діоксини можуть утворитися як відходи на деяких хімічних виробництвах або при хлоруванні забрудненої води і вже в нікчемних концентраціях загрожувати здоров'ю людей (діоксин навіть попав в «Книгу рекордів Гіннеса»).

Наука про кристали почалася з вивчення гірського кришталя. Його блискучі безбарвні кристали вперше знайшли ще в старовині. у швейцарських Альпах. Древні думали, що це особлива форма замерзлої води, і назвали речовину кришталем (так по-грецьки звучить слово «лід»). Гірський кришталь – це чистий кристалічний кварц, з'єднання кремнію і кисню.

Цікаво, що в сучасній таблиці Менделєєва немає жодного (!) елементу з цілочисельною атомною масою. Пояснюється це різними причинами. Одну з них, дуже важливу, виявив англійський учений Ф. Астон в 1919 р. Астон відкрив, що в елементів можуть бути «близнята-брати», все на одне обличчя (з точки зору хіміка), але один ледве трохи легше, інші поважче. Ці близнята назвали ізотопами. З елементів (а їх майже 90), що зустрічаються в природі, лише в 20 немає «родичів» – це елементи-одинаки.

Арабські алхімічні назви багатьох речовин до цих пір зберігаються в сучасних мовах. Одні слова з часом відкинули від себе приставку аль-, а інші прекрасно уживаються з нею. Арабське слово аль-нушатір перетворилося на сучасне нашатир, аль-борак стало називатися боракс або бура. Від слова аль-калі (синонім слова аль-борак) сталися назви металу калія і цілого класу рослинних речовин – алкалоїдів. Назавжди приставка аль- виявилася прив'язаною до речовин, які сучасні хіміки називають спиртами: арабське слово аль-кохоль стало звучати трохи інакше і виголошується тепер як алкоголь.

… у будь-якій енциклопедії, в будь-якому підручнику по хімії читаний: францій (порядковий № 87) відкритий в 1939 р. французькою вченою Маргаритою Перей. До речі сказати, це третій випадок, коли честь відкриття нового елементу належить жінці (раніше Марія Кюрі відкрила полоній і радій, Іда Ноддак – реній). Францій відносять до штучний синтезованих елементів. Але все-таки спочатку елемент був виявлений в природі. Це ізотоп францій – 223. Його період напіврозпаду складає всього 22 хв. Стає зрозумілим, чому франція так мало на Землі.

Легковий автомобіль витрачає кисню в 45-60 разів більше, ніж його водій.

Пошук
Архів записів
Календар
«  Листопад 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Copyright MyCorp © 2019

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz