Субота, 23.11.2019, 05:03
Віртуальна лабораторія вчителя хімії
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 144
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Друзі сайту

Офіційний сайт моєї школи

Авторський освітній сайт вчителя математики Кравчук Г.Т. Перейти на сайт-портфоліо вчителя

Сайт вчителя математики Кіча О.В. Перейти на сайт

Сайт моїх колег - вчителів англійської мови. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Тичинської Т.І. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Наголюк З.І. Перейти на сайт

Сайт вчителя математики Нагурнік Л.О. Перейти на сайт

Учні школи, відвідуючи замки Львівської області, у Підгірському замку, побували у алхімічній лабораторії у підвалі замку. Добірку фотографій представляємо на цій сторінці.


 

 Цікавинки

 З 1901 по 1999 р. Нобелівської премії по хімії  був визнаний гідним 131 учений з 20 країн.

(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія. - М., 2000.- С. 33).

*          *          *

 Основні поняття хімії - "атом" і "молекула". Атомів відомо лише не набагато більше 100 видів, от молекул - понад 18 млн. Настільки багата розмаїтість обумовлена тим, що атоми різних елементів, взаємодіючи один з одним, здатні поєднуватися в молекули, причому молекули можуть містити різне число атомів одного виду.

(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія.- М., 2000.- С. 54).

 "Промінь" по-латинському  - radіus, і тому мимовільне випущення атомами випромінювання одержало назву радіоактивності.

(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія.- М., 2000.- С. 141).

 Прийнято вважати, що періодичний закон був відкритий Дмитром Менделєєвим 1 березня (17 лютого по старому стилі) 1869 р. Ця дата стала звичної. А в дійсності тоді мало місце інша подія.

Тридцалетний із Санкт-Петербургского університету до вечора цього дня завершив розробку таблиці "Досвід системи елементів, заснованої на їхній атомній вазі й хімічній подібності".

Але ні про яке формулювання закону 1 березня 1869 р. не було й мови. Лише в статті "Співвідношення властивостей з атомною вагою елементів", написаної через чотири дні, Менделєєв робить висновок: "Елементи, розташовані по величині їхньої атомної ваги, представляють виразну періодичність властивостей".

(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія.- М., 2000.- С. 172-173).

 Всі тіла у Всесвіті складаються з атомів тих самих   хімічних елементів, але зміст їх у різних об'єктах по-різному. При цьому спостерігаються цікаві закономірності. Лідери по поширеності - водень (його атомів у космосі -88,6 %) і гелій (11,3 %). На частку інших елементів доводиться всього 1 %!

(Енциклопедія для дітей. Т. 17. Хімія.- М., 2000.- С. 437).

 1813 долі шведський хімік Ієнс Берцеліус запропонував замість кружечків та інших фігур позначати атом шкірного елемента першою або ж першою та однією з наступних літер його латинської назви. Вуглець (Carboneum) стали позначати З, кисень (Oxygenіum) - О...

(Я пізнаю світ: Хімія. - К., 2002. - С.21).

 Як самостійний хімічний елемент  кисень  був відкритий 200  років тому.

Його відкрили незалежно один від одного двоє відомих хіміків ХVІІІ століття - англієць Джозеф Прістлі й швед Карл Шеєле, Алі смороду лише описали кисень, навіть не здогадуючись, що описують.  По-справжньому кисень відкрив французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє. Він пояснивши процеси дихання й горіння як взаємодію речовин з окисником - киснемо.

Він також давши назву цьому елементу.

(Я пізнаю світ: Хімія.- К., 2002.- С. 66-67).

 Найбільш ковкий метав - золото (з 1 м можна витягнути дріт завдовжки 2,4 км); найтугоплавкіший метав - вольфрам (3420°С); найтоксичніший елемент - радій; найважчий метав - осмій; найтвердіший - хром; найбільш тепло- й електропровідний метав - срібло.

(Я пізнаю світ: Хімія.- К., 2002.- С. 88).

 Благородними металами золото й срібло називають так не тому, що смороду рідкісні й красиві, а тому, що смороду не іржавіють. Друга причина - їх дуже важко розчинити. Майже єдина рідина, яка розчиняє золото, - це суміш двох дуже сильних міцних кислот - азотної й соляної..., якові називають "царською горілкою".

(Я пізнаю світ: Хімія.- К., 2002.- С. 113-114).

 Першим лауреатом Нобелівської премії був голландський хімік Я. Вант-Гофф. М. Складовська-Кюрі - перша жінка, удостоєна Нобелівської премії, і перший навчань, удостоєний її двічі.

(Я пізнаю світ: Хімія.- К., 2002.- С. 235).

 Градус Кельвіна (ДО). Одиниця температури по абсолютній температурній шкалі. Градуси Кельвіна мають ту ж величину, що й градуси Цельсия, але нижньою крапкою шкали є нуль Кельвіна або абсолютний нуль. Абсолютний нуль, рівним 273 градусам Цельсия, це теоретична крапка, при якій ідеальний газ займає нульовий обсяг.

(Верзейн Д. Хімія.- М., 1995.- С. 29).

 Алмаз. Прозоре кристалічне з'єднання вуглецю. Він самий твердий з мінералів. Всі вуглецеві атоми з'єднані ковалентними зв'язками, визначаючи високу твердість і високу температуру плавлення (3750°С).

Графить - єдиний неметал, що добре проводить електричний струм.

(Верзейн Д. Хімія.- М., 1995.- С. 64).

 Атом - (від греч. atomos - неподільний) найменша частка, що складається з масивного (у ньому зосереджене від 99,95 % маси для атома водню Н до 99,98 % маси для атома урану U) позитивно зарядженого ядра й, що рухаються в електричному полі ядра негативно заряджених електронів. Неправильно говорити, що "атом - найменша частка хімічного елемента, що зберігає всі його хімічні властивості".

(Гузей Л. С. Новий довідник по хімії / Л. С. Гузей,  В. Н. Кузнєцов.- М., 2001.- С. 13-14).

 Важка вода Д2О. Її зміст у природній воді становить ~ 0,02 %. Її властивості помітно відрізняються від властивостей звичайної води: tпл. = +3,8°С, tкип. = 101,4°С, р = 1,11 г/см3. Розчинність у ній солей помітно менше, ніж у Н2О. Важка вода не підтримує життя тваринних і рослинних організмів.

(Гузей Л. С. Новий довідник по хімії / Л.С. Гузей,  В.Н. Кузнєцов.- М., 2001.- С. 177).

 У цей година відомо більше 110 елементів, біля 90 з яких існують у природі, а інші - добуті штучно шляхом ядерних реакцій. Елементам з порядковими номерами від 104 до 109 були дані назви та символи комісією ІЮПАК в 1995 році. В 1999 році вченими Об'єднаного Інституту ядерних досліджень (м. Дубна) у співпраці з вченими США синтезований 114-й елемент. Він має масу 289.

(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 12).

 Зараз існує більше 500 варіантів графічної побудови періодичної системи.

(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 82).

 Водень у вільному стані зустрічається лише в незначній кількості, головним чином у верхніх кулях атмосфери. Іноді він виділяється разом з іншими газами при вулканічних виверженнях, а також із бурових свердловин при видобутку нафти. Алі у вигляді сполук Гідроген вельми розповсюджений. Це видно з того, що він складає дев'яту частину води за вагою. Гідроген знаходиться у всіх рослинних та тваринних організмах, входити до складу нафти, природних газів та мінералів. Загалом на частку Гідрогену доводитися біля 1 % всієї маси земної кору, включаючи воду та повітря.

(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 171).

 Серед металів за поширеністю в природі алюмінію належить перше місце. Загальний вміст алюмінію в земній корі складає 8,8 %. Найважливіші природні сполуки алюмінію - алюмосилікати, боксити, корунд та кріоліт.

(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 278).

 Ферум - найпоширеніший у природі елемент після Алюмінію. Загальний вміст його в земній корі складає 5,1 %. Розповсюджені різні сполуки Феруму. Він входити до складу багатьох мінералів, з яких складаються родовища залізних руд.

(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 285).

 Вуглеводи (сахари) широко поширені в природі та грають велику роль у біологічних процесах, що протікають у живих організмах...

На частку вуглеводів припадає близько 80 % сухої речовини рослин та біля 20 % - тварин. Вуглеводи рослини синтезують із неорганічних сполук (З2 та Н2ПРО).

(Зеленєва О. Г. Хімія.- Донецьк, 2004.- С. 429).

 Оксиген - найпоширеніший  хімічний елемент на Землі. Повітря, що нас оточує, містить кисню 23 % - за масою й 21 % - за об'ємом. Ще більше Оксигену знаходиться у зв'язаному стані в земній корі - 47 % за масою й 92 % за об'ємом. У гідросфері - водах океанів, морів і т.д. - його вміст складає 89 %. До складу живих організмів входити до 65 % (мас.) Оксигену. У цілому масова частка Оксигену складає біля 30 % від маси Землі.

(Хімія.- Т., 2001.- С. 12).

 Температура кипіння кисню (-1830С) вища, ніж температура кипіння азоту (-1960С) - іншого основного компонента повітря...

(Хімія.- Т., 2001.- С. 13).

 Сталь відрізняється від чавуну меншим вмістом вуглецю. У чавуні він складає 6 %, а в сталі - не перевищує 2 %.

(Хімія.- Т., 2001.- С. 61).

 Вода - найбільш поширена сполука на Землі. Морська вода містить значну кількість розчинених речовин (1,5 х 1011кг/м3 води). Найбільше йонів Cl- і Na+, а також Mg2+,Са2+, ДО+, SO42-. Морська вода - джерело сировини для добування різних речовин. З неї добувають кухонну сіль, бром, магній та ін.

(Хімія.- Т., 2001.- С. 94).

 Молекула озону складається з трьох атомів Оксигену, а молекула кисню з двох, тому озон у півтора рази важчий за кисень. Озон - значно активніша речовина, ніж кисень. На відміну від кисню він запалює спирт, знебарвлює тканини. Це зумовлено виділенням активного атомарного Оксигену під година розпаду озону.

(Хімія.- Т., 2001.- С. 138).

 Алмаз і графіт мають однаковий склад - З?, Алі відрізняються властивостями: алмаз дуже твердий, оскільки має кристалічнуґратку атомного типу: графіт має шарувату структуру, тому він значно м'якший від алмазу.

(Хімія.- Т., 2001.-С. 175).

 Білки - це природні полімери, що складаються йз залишків амінокислот, з'єднаних пептидними зв'язками.

(Хімія.- Т., 2001.- С. 231).

 Під година гідролізу білків в організмі утворюються амінокислоти. У живих організмах білки відіграють роль будівельного матеріалу. З їх побудовані м'язи, частини суглобів, шкіра, волосся. Інший тип білків - ферменти - відіграють роль каталізаторів хімічних процесів у живих організмах. Крім того, деякі білки виконують транспортні функції, переносячи речовини з однієї частини організму в іншу.

(Хімія.- Т., 2001.- С. 232).

 Ще в  XVІІІ в. був установлений дивний факт: і алмаз, і саме звичайне вугілля при згорянні утворять вуглекислий газ -  і нічого більше. Отже, алмаз і вугілля складаються з того самого   елемента - вуглецю. Учені знали також, що сірка може існувати в різних кристалічних станах. Пізніше вдалося виявити два "фосфори" - білий і червоний. Всі ці приклади узагальнив в 1841 р. шведський хімік Й. Берцелиус і запропонував для цього явища назва "аллотропия" (від грецьких слів, що означають "інший" і "напрямок").

(Енциклопедичний словник юного хіміка.- М., 1990.- С. 16.)

 Елементний склад білків добре відомий. Він включає атоми вуглецю, водню, кисню, азоту й сірки, а іноді й фосфору...

Характерна риса цих з'єднань - дуже велика молекулярна маса: від десятків тисяч до 1 млн і вище.

Пошук
Архів записів
Календар
«  Листопад 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Copyright MyCorp © 2019

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz